ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА „ШЕКСПИРОВА ПОЗОРНИЦА ЈОЦЕ САВИЋА“ У ОВИРУ 6. ШЕКСПИР ФЕСТА, Чортановци, 28.06.2019.

У оквиру Шекспир фестивала, чији је организатор и директор Никита Миливојевић, Позоришни музеј Војводине је уприличио изложбу под називом Шекспирова позорница Јоце Савића, аутора Биљане Нишкановић и Бојана Јовановића, као и трибину под истим називом, на којој су учествовали редитељ Никита Миливојевић и Зоран Максимовић, кустос театролог Позоришног Музеја.

Шекспир фестивал је одржан од 27. јуна до 2. јула 2019. године, у вили „Станковићˮ у Чортановцима и у Српском народном позоришту у Новом Саду. Изложба је била постављена на отвореном простору, на једном од платоа виле „Станковићˮ, 28. јуна и трајала је до краја фестивала, 2. јула, када је у холу СНП-а одржана трибина посвећена Јоци Савићу.

Јоца Савић, глумац и редитељ, позоришни иноватор и педагог, преводилац и писац, један је од многих на километарском путу српских великана. Рођен у Новом Бечеју 1847,  умро у Минхену 1915. године, од оца трговца, православца и мајке Немице, каријеру је започео у аустријским и немачким позориштима: у Дворском позоришту Вајмарског војводства  у Вајмару био је глумац и редитељ, глумио је у Бургтеатру у Бечу и позоришту у Мајнхајму.

Као редитељ у Краљевском дворском и националном позоришту у Минхену, основао је чувену нову Шекспирову позорницу на којој је, у периоду од 1889. до 1906. године  режирао 27 дела, од тога 17 Шекспирових. Ова Савићева позорница представљала је откриће и почетак новог схватања уметничког обликовања позоришног простора и извођења представа у континуитету, а чији ће настављачи бити Гордон Крејг и Адолф Апија, до Питера Брука са његовим поимањем празног простора, све до сиромашног позоришта Јежија Гротовског, у другој половини 20. века.

Савић је био веома талентован глумац и редитељ, изузетно образован, полиглота,  преводилац и писац, веома цењен у управама позоришта и обожаван од публике.

Никада није заборавио свој народ и Србију и дописивао се и пријатељевао са значајним личностима из Србије: Лазом Костићем, Антонијем Хаџићем, Ђорђем Малетићем, Милорадом Поповићем Шапчанином, Надеждом Петровић, а био је учитељ глуме Добрици Милутиновићу и Витомиру Богићу.

Савићева најзначајнија писана дела су: О сврси драме из 1906, и Шекспир и позорница, изашла постхумно, 1917. године, као и његових 40 редитељских књига, превод дела Емила Золе Тереза Ракен и друга.

Ипак се о значају дела овог глумца и редитеља за европско позориште 19. и 20. века код нас недовољно зна, тако да су ова изложба и трибина посвећене животу и раду Јоце Савића, прилика да се публика боље упозна са његовим изузетним стваралаштвом.

  • joca-savic-sekspir-fest-001
    joca-savic-sekspir-fest-003
    joca-savic-sekspir-fest-004

Види више слика →